Laseroterapia to nowoczesna i bezpieczna metoda stosowana w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii, polegająca na działaniu wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Laseroterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych.
LASEROTERAPIA najczęściej zadawane pytania
Jaki laser najlepiej zastosować na dany problemy skórne?
W zależności od problemu skórnego i oczekiwań pacjenta, lekarz dobiera odpowiedni typ lasera.
Przykładowo do zamykania naczynek zaleca się stosowanie laserów KTP (potasowo-tytanowo-fosforanowy), Nd-Yag (neodymowo-yagowy), PDL (pulsacyjny laser barwnikowy), a także urządzeń IPL lub VPL. W przypadku zabiegów odmładzania skóry również stosuje się lasery ablacyjne, np. CO2 oraz Er – Yag lub nieablacyjne, m.in. lasery Nd-YAG i barwnikowe. Lasery diodowe, pracujące w technologii pulsacyjnej, dają bardzo dobre efekty w przypadku usuwania owłosienia.
Czy po LASEROTERAPII wymagane jest stosowanie specjalnych preparatów?
W zależności od zabiegu i powierzchni ciała bezpośrednio po zabiegu laserem może wystąpić delikatne zaczerwienienie lub podrażnienie, które ustępują po kilku godzinach, najpóźniej do 2-3 dni. Jest to prawidłowa reakcja skóry, świadcząca o dokładnie wykonanym zabiegu. W tym czasie nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów, itp. oraz korzystać z sauny, solarium, brać gorących kąpieli. W przypadku wystąpienia podrażnienia zaleca się stosowanie kremów i maści łagodzących np. krem Bepanten, Panthenol. Należy również pamiętać o blokerach promieni UV o maksymalnej ochronie SPF 50+ i stosować je nawet co kilka godzin.
Jaki jest czas trwania LASEROTERAPII?
W zależności od zmian skórnych oraz efektów, które chcemy uzyskać z reguły konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w określonych odstępach czasu, o czym powinien poinformować specjalista przeprowadzający zabieg. Zdarza się, że pacjentki np. po dwóch zabiegach nie widzą efektu i decydują się na przerwanie terapii. Jeżeli zgłoszą się ponownie po przerwie np. 6 miesięcznej, terapię należy rozpocząć od nowa i wykonać pełną serię zabiegów).
Jakie są przeciwwskazania do zastosowania LASEROTERAPII?
Przed poddaniu się zabiegowi, lekarz powinien zapoznać nas z listą przeciwwskazań do danego zabiegu. Do najczęstszych przeciwwskazań przy zabiegach wykonywanych z wykorzystaniem laserów należą:
- choroby nowotworowe
- ciąża
- ciężkie infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
- fotoalergie
- gruźlica
- laktacja
- młodzieńcza cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- przyjmowanie leków fotouczulających
- rozrusznik serca
- skłonność do bliznowców
- spożywanie większej ilości alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
- występowanie krwawień z przewodu pokarmowego
- zmiany zapalne na skórze.